Vyhledejte zážitek

Kraj:

mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj

Cenové rozpětí:

Base jumping - létající šílenciDruhým jménem – hazard s volným pádem. Pokud je některý z extrémních sportů skutečně riskantní, pak jím je B.A.S.E jumping. Ale ten pocit stojí za to, nemyslíte?

 

Video 1 - Base jumping.

 

Pro ty, kteří toto slovo ještě neslyšeli, na vysvětlenou dodám, že se jedná o zkratku složenou z počátečních písmen čtyř anglických výrazů. B jako Buildings, tedy budovy. A jako Antenna Towers, televizní věže. S jako Spans, mostní oblouky. E jako Earth. Čili země, její útesy a skaliska. Tyto čtyři kategorie zahrnují místa, odkud lidé provozují tento sport a skáčou dolů. Pro tyto objekty je společné, že obecně nejsou příliš vysoké. To znamená, že ihned po skoku musíte rychle reagovat a otevřít padák. Jinak vám hrozí smrtelná srážka se zemí.

 

Moderní éra B.A.S.E. jumpingu se datuje od roku 1978. Tehdy se první odvážní parašutisté pustili dolů z útesu El Capitan v americkém národním parku Yosemite do hloubky 915 metrů. Toto místo se stalo jakousi Mekkou amerických fandů B.A.S.E. jumpingu.

 

Při B.A.S.E. není čas na váhání. Pokud se vám padák neotevře hned nebo se otevře špatně, nesmíte zpanikařit, musíte vědět, co v takovém případě dělat, a hlavně rychle jednat. Jinak by se skok mohl stát vaším posledním.

 

B.A.S.E. jumping, nebo, jak se mezi jeho příznivci říká, prostě jenom B.A.S.E., je mnohde zakázán a jeho provozování je nezákonné. Jsou ale i státy, kde je povolen, třeba Francie, Norsko a Brazílie. Jeden z nejodvážnějších a ve Spojených státech také nejznámějších kousků předvedl John Vincent z New Orleans v Louisianě. John pomocí přísavek vyšplhal na vrchol mostního oblouku v St.Louis a skočil dolů. Později ho FBI zatkla kvůli skákání z národních památek.

 

Každý, kdo uvažuje o tom, zda se pustit do B.A.S.E. jumpingu nebo alespoň zkusit některou z jeho součástí, by rozhodně měl mít za sebou nejméně stovku klasických seskoků s padákem. Je nutné, aby do nového dobrodružství vstupoval se zkušenostmi a podrobnými znalostmi, jak pracovat s parašutistickým vybavením.

 

Obr. 1 - Base jumping.

 

Jde o to, že cestou nahoru musíte hodně přemýšlet, pečlivě zvažovat, co a jak udělat. Když si seskok představíte předem, v hlavě vám zůstane krok za krokem odvíjející se scénář akce. To je skutečně důležité, protože v okamžiku, kdy se řítíte k zemi, už nemáte na přemýšlení čas.

 

Vyzkoušet ho mohou jenom ti, kteří mají za sebou poctivou průpravu z parašutismu, jsou v dobré fyzické kondici a schopni střízlivého úsudku. Jestliže se rozhodnou pro, přeji jim hodně štěstí.

 

zdroj: Encyklopedie extrémních sportů (Joe Tomlinson)


Námi doporučené zážitky

Super cena Bungee jumping

Bungee jumping (Ústecký kraj)

990 Kč
Náš tip Tandemový seskok padákem

Tandemový seskok padákem (více lokalit)

3590 Kč
Náš tip Základní kurz seskoku padákem

Základní kurz seskoku padákem (Středočeský kraj)

2590 Kč

Přečtěte si také

Mushering - historie využívání psích spřeženích

09. 10. 2012

V severských oblastech se psi bezpochyby do zápřahů používali od nepaměti. Vzhledem k skromnosti zdrojů potravin to pro tamní obyvatele byla kromě použití sobů jediná možnost, jak držet a využívat tažná zvířata. Ta byla pro velkou část obyvatelstva nezbytnou součástí života, protože kočovali za živobytím a podle ročních období. V...

Čtěte dále >>

Mushering - historie využívání psích spřeženích

Bungee jumping - Historie

14. 08. 2012

Historie bungee jumpingu sahá až k prastarým legendám Jihopacifického domorodého kmene žijícího v soustroví Vanuatu v Melanésii vzdáleném 1750km východně od Austrálie. Legenda praví, že nespokojená žena před svým manželem utekla na vysoký srom, kde si ke kotníkům...

Čtěte dále >>

Bungee jumping - Historie

Bungee jumping - Základní informace

14. 08. 2012

Bungee jumping je skok z výšky střemhlav dolů, při kterém je skákající osoba přivázána elastickým lanem ke kotníkům. Lano je velmi podoné lanu zachytávícímu stíhačky na letadlových lodích. Bungee jumping je považovaný za jeden z nejbezpečnějších extrémních sportů....

Čtěte dále >>

Bungee jumping - Základní informace